• ثبت نام کنید و کیف پول خود را چهل هزار تومان شارژ کنید

آیا پیشرفت تکنولوژی تاثیری بر حرفه سخنرانی میگذارد؟

  • بدون دیدگاه

با ایجاد کنفرانس های تصویری، سمینار های تجاری تلویزیونی، جلسات آموزش تصویری و کلاس های اینترنتی مجازی، به نظر می رسد که تکنولوژی جدید فرصت رو در رو شدن را از ما گرفته و ما را وادار می کند با یکدیگر به صورت الکترونیکی مکالمه کنیم. ما به این عجایب چشم می دوزیم و به این فکر می‌کنیم که آیا در آینده نیازی به سخنرانان خواهد بود؟ سخنرانان واقعی و همزمان در برابر مخاطبان زنده و همزمان؟ آیا کامپیوترها سرانجام سخنرانان را از کار بیکار خواهند کرد؟ دو دلیل قطعی وجود دارد که فناوری، سخنرانان را هرگز از میان خارج نخواهد ساخت.

 دلیل اول:

سخنرانان کار کردن با آخرین فناوری ها را فرا می گیرند، تا در روش‌های جدید به مخاطبان خود برسند. مردم باید بیشتر یاد بگیرند، اما فعلاً فرصت کمی دارند و نمی‌توانند فناوری‌های جدید را فرا گیرند. همین که آنها به تکنولوژی های جدید نیاز پیدا کنند، شما خیلی راحت گامهای مورد نیاز را بر می دارید تا یکی از سخنرانی های تان راجع به شاهراه اطلاعات با این ابزار جدید باشد. فناوری دارد روی هر کاری که ما انجام می دهیم تاثیر می گذارد. همایشهای انجمنی نیز در برابر آن مقاومت نمی‌کنند. اعضا خواستار فرصت بیشتری برای آموزش از راه دور هستند، از طریق سی دی، کامپیوتر، کنفرانس های دیداری و شنیداری. آیا این موضوع دلالت بر کاهش ملاقات های رو در رو دارد؟ فکر نمی‌کنیم چنین باشد.

در واقع در یک بررسی تجزیه و تحلیلی که اخیرا انجام گرفت، ۴۱ درصد گفتند که آنها احتمالا همایش‌های بیشتری را برگزار خواهند کرد. اما ما در جستجوی استفاده پیچیده تری از تکنولوژی مربوط به آن همایش ها هستیم. اعضا خواستار ثبت نام کامپیوتری هستند. شرکت کنندگان خواستار اتصال از طریق مودم و خدمات تلفن همراه هستند. اعضا می خواهند زمان آموزششان به محض درخواست، دسترس پذیر باشد.

دلیل دوم:

انسان ها خنده ها و گریه های رو در رو را بیشتر احساس می کنند. بنابراین هیچ چیز جای سخنران همزمان و مخاطب هم زمان را نمی گیرد. هیچ برنامه سینمایی و تلویزیونی با گوش دادن و تماشای یک سخنران، به طور زنده قابل قیاس نیست. همانطور که بیشتر تعاملات به صورت الکترونیکی انجام می گیرند، ما به اینکه سخنرانان افزایش یابند و حتی از آنچه امروز هستند دارای امتیازات بیشتری باشند، بیشتر احساس نیاز می‌کنیم. حتی در این دوره ارتباطات الکترونیکی، دنیا سخنرانان را دوست دارد. شاید دلیل آن، این باشد که روح انسان سخنران در روی صحنه بزرگ می شود. و اینکه بیشتر مخاطبان در مورد افرادی که با کلمات و افکار و عقاید شان آنان را مسحور می سازند، خیال پردازی می کنند. از این گذشته، مخاطبان اغلب می‌خواهند، سوالاتی بپرسند، دست بدهند، و عکس‌هایی که رو در رو از سخنرانان گرفته شده باشند.

بازار امروز برای سخنرانان حرفه ای یک شغل بین‌المللی در حال پیشرفت و گسترش است. مراکز همایش، وسایل کنفرانس، هتل ها، و همه نوع تفریح گاه در حال بنا شدن هستند. سالن های همایش و تالارهای کنفرانس در سراسر جهان حتی روی کشتی های داخل دریا و در شبکه همایش های مجازی به طور شبانه روزی رزرو می‌شوند. تالار ها به هم می پیوندند، تا مخاطبان بتوانند سخنرانان را از محلی دور نظاره گر باشند. عمده همایش های شرکتی، همایش‌های فروش، همایش های مدیریت، همایش های آموزش و همایش های حرفه ای یا فنی هستند.

همه اینها از سخنرانان حرفه ای استفاده می کنند. کشتی های گردشگری که یک روز فعالیت شان تنها متمرکز بر مسافران تفریحی بود، اکنون محبوبیت و عظمت حرفه برگزاری همایش را به رسمیت می شناسند و در صدد هستند که آن را بیشتر رواج دهند. کشتی‌های غول‌پیکر و جدید بسیاری با عرشه و امکانات مخصوص دارند، ساخته می شوند، تا همایش ها را روی سطح کشتی برگزار کنند. گردهمایی ها ممکن است در طی جلسات سه چهار روزه، از یکصد سخنران مزد بگیر حرفه ای استفاده کنند. برای مثال ممکن است سخنران ضیافت شام که برنامه‌اش خنده دار و سرگرم کننده است به اجرای برنامه بپردازد.

سپس سخنرانی مهم که نویسنده الهام بخش است، برنامه‌اش را اجرا کند. تعداد زیادی از سخنرانان و متخصص در زمینه های مختلف جاهای خالی را در جلسات گردهمایی‌های مختلف و انواع زیادی از همایش ها پر می کنند. بسیاری از آموزشگاه ها و دانشگاه ها امکانات برگزاری سمینار را دارند و می‌توانند آنها را به کاربران حرفه‌ای اجاره دهند. مساجد، بیمارستان ها و اتاق های بازرگانی و گالری های هنری دیگر منابع سمینارها و برنامه‌هایی هستند که به سخنران حرفه ای احتیاج دارند. گردهمایی های محلی نیز در حال گسترش است.

مهمانی ها، جلسات آموزشی و گروه های علاقه مند به موضوعی خاص از همه نوع، در مراکز سخنرانی محلی، هتل و رستوران ها جای داده می شوند.اتاق های بازرگانی و بسیاری از کانون های خدماتی دیگر معمولاً هفته یکبار برای نشست های منظم، جلسه می گذارند و همچنین مهمانی های سالانه و جلسات آموزشی برگزار می‌کنند. شرکت های برگزار کننده سمینار دائم در حال تکاپو هستند تا سمینارهای جدیدی را به شهرهای بزرگ دنیا وارد کنند. همچنین دانشگاه‌های حرفه ای خصوصی برنامه‌های خاصی را در هتل ها و دیگر مکان‌های همایش برگزار می‌کنند. تعداد این مکان های آموزشی خصوصی به سرعت در حال افزایش است. امروز شرکت‌هایی نظیر بانک ها و بیمارستان ها برای برگزاری سمینارهایی برای مشتریان فعلی و آتی خود تمایل روز افزون دارند.

آنها سخنرانان را به استخدام می گیرند، تا این برنامه‌ها را به منظور جذب معاملات جدید ارائه کنند. برخی از این سمینار ها به صورت تلفنی برگزار می شود. اینترنت امکانات را فراهم کرده است سخنران، در خانه‌های خود، کارهای کلاس را از طریق ایمیل برای دانش آموزان می فرستند. دانش‌آموزان نیز تکالیف خود را به وسیله ایمیل برمی‌گردانند. گاهی دانش آموزان از طریق ارتباط زنده (چت) دور هم جمع می‌شوند.

مطالب مرتبط

خواهشمندیم برای فرستادن دیدگاه، وارد ناحیه کاربری خود شوید.

پر بازدیدترین‌ها

مطالب تصادفی

ارتباط موثر – قسمت سوم

  • تاریخ ثبت: 29 خرداد 01
question