• ثبت نام کنید و کیف پول خود را چهل هزار تومان شارژ کنید

چگونه یک عنوان جذاب برای سخنرانی انتخاب کنیم؟

 • بدون دیدگاه

برای اینکه حرف‌های سخنرانی برایتان درآمد داشته باشد، باید بتوانید مشتریانی را که در قبال سخنرانی پول می پردازند، جذب کنید. برای این کار خوب است مباحث جالب توجهی ارائه دهید، که پاسخگوی نیاز بازار باشد. قدم هایی که باید در این مسیر بردارید، عبارتند از:

1- بازار هایتان را در نظر بگیرید.

۲- سپس مباحثی را که به حل مسائل آن بازار کمک می‌کند، گزینش کنید.

۳- برای مباحث خود عنوان‌های انتخاب کنید که بتوانید فوراً توجه مخاطبان و مشتریان شما را جلب کند.

بازار کار شما را چه کسانی تشکیل می دهند؟

ما دوست نداریم که یک نفر تقاضایی برای ما بفرستد و بگوید آیا شما به سخنرانی که در زمینه بازار شرکت ها و انجمن ها دارای تخصص است نیاز دارید؟ اینها بازاری نیست که ما در مورد آن صحبت می کنیم. تمام سخنرانان در آن دو طبقه وسیعی قرار می‌گیرند. شما باید تصمیم بگیرید کدام مشاغل، بازار مورد علاقه شما را تشکیل می‌دهند:

 • پزشکی
 • مددکاری
 • بیمه
 • پیمانکاری
 • لوله کشی یا هر شغل دیگری

چه کسی کارمزد شما را خواهد پرداخت؟ افراد و شرکت ها

از خودتان بپرسید چه کسی برای اینکه مردم در سخنرانی من شرکت کنند پول می پردازد؟ چه کسی از این سخنرانی بیشترین سود را می برد؟ افراد یا شرکتی که بانی شده است؟ یک دو راهی را در جاده تصور کنید:

فروش به اشخاص در یک جهت قرار گرفته و سخنرانی های شرکتی در سوی دیگر واقع شده است.

اگر شما کار خود را به افراد بفروشید، راهی که به روی شما باز است، سمینارهای عمومی است. همچنین ممکن است برخی از انجمن های ویژه کارآفرینان، به موضوعاتی از این دست علاقه مند باشند. افرادی که مخاطب این سمینارها هستند، معمولاً بلیت‌های خود را، خودشان تهیه می‌کنند.

برای مثال مبحثی مانند چگونه همسر مورد علاقه خود را پیدا کنیم به این مسیر تعلق دارد. همچنان که بسیاری از مباحث مربوط به پیشرفت فردی در این مسیر جای می گیرد.

مسیر دوم ما را به بازار شرکتها رهنمون می‌سازد. در این مسیر، شرکت تجاری و حرفه ای برای سمینار یا سخنرانی پول می پردازد. شما می توانید با مراجعه مستقیم به شرکت ها یا انجمن هایی که از شرکت ها حمایت می کنند، به بازار کار دست پیدا کنید. مباحثی که در این مسیر قرار دارند به جای اینکه فقط افراد را در نظر داشته باشند، به شرکت سود می‌رساند. صاحب شرکت دنبال مباحثی از این دست می گردد:

خدمات مشتری، شیوه های فروش از طریق تلفن، تشکیل یک گروه بزرگ تجاری و غیره.

مباحثی که در این مسیر قرار دارند، به کارمندان و مدیران کمک خواهند کرد تا برای موفقیت های شغلی، وظایف شان را بهتر انجام دهند. شما همایش‌هایی را در قالب گردهمائی، کنفرانس و برخی از همایش‌های انجمنی که برای همین افراد فراهم شده‌اند، خواهید یافت.

ما ممکن است یک موضوع جذاب فردی را برای ورود به دنیای کسب و کار تعدیل کنیم. برای مثال: موضوع چگونه لباس بپوشیم تا بتوانیم دیگران را جذب کنیم. می‌تواند تبدیل شود به: چگونه لباس بپوشیم تا حرفه ای به نظر برسیم و بتوانیم قراردادهای فروش بیمه بیشتری را منعقد سازیم.

به جای: چگونه همسر مورد علاقه خود را پیدا کرده و با او ازدواج کنید. طرف تجاری سکه چنین خواهد بود: چگونه فروشندگان بزرگ را پیدا کنیم، استخدام کنیم، و برای خودمان نگه داریم. (می‌توان به جای فروشندگان گفت فروشندگان تلفنی کارمندان اداری متصدیان کامپیوتر)

هر دو مسیر شخصی و شرکتی منافعی را برای سخنرانان فراهم می کنند. اما اگر می خواهید در تلاش های بازاریابی خود موفق باشید، باید بدانید که هر یک از آن دو موضوعات و عناوین مشخصی را می‌طلبد. برخی از سخنرانان هر دو نوع موضوع را ارائه می‌کنند.

ممکن است فهرست دستمزد آنان شامل یک برنامه انگیزشی که آنها خودشان برای آن بلیط می فروشند و همچنین چندین برنامه برای گردهمایی های شرکتی و انجمنی که برای آن دستمزد می گیرند، باشد. برای هر نوع از مخاطبان باید عناوین و مطالب مختلفی تدارک دید.

همیشه جستجویتان را در مورد یک موضوع سخنرانی با آنچه هستید و با آنچه می دانید، آغاز کنید. شما نمی توانید مخاطبی را بیابید که تا وقتی رشته تخصصی خود را مشخص نکرده اید، به موضوع صحبت شما نیاز داشته باشد. پیشینه، تجربه کاری، یا شاید تجربه نظامی، خانواده، تحصیل هم از لحاظ آموزشی و هم در دنیای کسب و کار همگی شالوده ای را می‌سازند که شما به عنوان یک سخنران روی آن می ایستید. همه قرارداد‌ها، بازاریابی ها، آگهی ها و تبلیغات با این شالوده شروع می شوند.

شما اگر بتوانید در رشته تخصصی خودتان صحبت کنید، به راحتی می توانید مشتریان بیشتری را به سمت خود جذب کنید.

افرادی که در این حیطه مشغول فعالیت و رقابت هستند به مراتب کمتر خواهند بود. بنابراین به قول بنجامین فرانکلین که گفت: ابتدا نزد کسانی بروید که از خرید آنها مطمئن هستید. موضوعات سخنرانی خود را نزد کسانی ببرید که فکر می کنید ممکن است بخرند و آن را به آنها نشان دهید.

اگر آن موضوعات شما، برای نیازهای ویژه آنان در نظر گرفته شده باشد، به احتمال خیلی زیاد آنها نیز به مشتری تبدیل می شوند.

یک کاغذ بزرگ بردارید و بالای آن بنویسید چه کسی توجه می کند. حالا زمینه های تخصصی خود را زیر آن بنویسید. اگر بهترین تجربه و دانش شما (چگونه با مردم سخت گیر تا کنیم)، باشد ممکن است آن را بدون کم کردن تاثیرش به، چگونه با همسایه‌ها، کارمندان، فروشندگان، مشتریان، موکلان، بیماران، دکتران، مردم بازنشسته، کارمندان متولد در خارج از کشور، مدیران، پرستاران، همسران، سرپرستاران، متصدیان کامپیوتر، تهیه کنندگان و سایر افراد سخت گیر تا کنیم تغییر دهید.

همان طور که می توانید ببینید، هر یک از اینها، درب یک بازار بزرگ را خواهند گشود. شرکت ها یا سازمان هایی را که در این زمینه های خاص احتیاج به کمک دارند، فهرست کنید. مبحث افراد سخت گیر، شما یک موضوع عام است که می‌تواند برای کمک به دندان پزشکان با بیماران سخت‌گیر، بانک‌ها با مشتریان سخت‌گیر و مدیران با کارمندان سخت‌گیر، مشخص و سفارشی شود.

هر کار دیگری که هر شرکت انجام می دهد،  سرکارش با مردم است. اگر راجع به اینکه چگونه مردم و مشکل آنها را مدیریت کنیم، جزئیات را مطرح کنید، علاقه و واکنش را برمی‌انگیزد.

در اینجا قواعدی برای انتخاب بهترین مباحث و عناوین آورده شده است:

 • برای کسانی که همایش برگزار می کنند، مطالبی در نظر بگیرید.
 • به آنچه بازار تقاضا می کند گوش دهید.
 • برای مشخص کردن مباحث و عناوین از ارزیابی ها استفاده کنید.
 • از ارزیابی تا سخنرانی قابل ارزه
 • از روی دیگر سکه نیز استفاده کنید
 • همیشه برای مباحث جدید دنبال ایده بگردید

وقت خود را با تهیه مطالبی که در همایش ها خواهان ندارد، تلف نکنید. انجمنها و شرکت‌هایی را پیدا کنید که به مبحث شما احتیاج دارند و آنها را می‌خواهند. این نکته برای همه جنبه‌های شغل سخنرانی حرفه ای شما ضروری است، که وقتی مطالب خود را جمع می کنید، عبارت کلیدی گروه هدف را به یاد داشته باشید. گروه هدف، گروهی است که طبیعتاً باید از موضوع سخنرانی شما رضایت حاصل کند. روی افراد هدف بازاریابی خود تمرکز کنید. اینها افرادی هستند که شما مطالب خود را برای آنان آماده می کنید. آنها را خوب بشناسید.

به آنچه بازار تقاضا می‌کند گوش دهید.

گوش کنید و ببینید بازار به دنبال چه می گردد. با مسائلی که گروه هدف شما با آن مواجه است همنوا شوید. اگر برنامه‌هایی که ارائه می دهید تنها به طور حاشیه‌ای به نیازهای واقعی کار یا شغل آنها مربوط شود، آنها از گوش دادن به شما احساس رضایت نخواهند داشت. فرانسیس کیپر  راه جدیدی را برای تزیین کیک ها طراحی کرد، چاپ کردن عکس های رنگی روی خامه کیک. او کیک هایی را برای مراسم ازدواج و مراسم دیگر درست کرد، و سپس کسب و کار کوچکی را ایجاد نمود. یک روز او به یک مراسم عروسی دعوت شد و کیک او در کانون اصلی مجلس عروسی قرار گرفته بود. یکی از مهمانان به کیک نگاه کرد و به او گفت واییی. چقدر دوست داشتم یاد بگیرم که چگونه می‌شود به روش تو عکسها را روی خامه شیرینی ایجاد کرد. در این مواقع معمولاً برخی جواب می‌دهند: این راز کار من است، هرگز آن را برای توفاش نخواهم ساخت. اما فرانسیس چنین نگفت. او به فرصتی که در خانه‌اش را می‌زد گوش داد. سپس پاسخ داد: چه تصادفی، من دارم کلاس های تزیین کیک را در آشپزخانه شروع می کنم. از شنبه بعد شروع می شود. نام و شماره تلفن تان را بدهید تا به شما تلفن کنم و به شما بگویم چگونه آنجا بیاید و هزینه‌های درس ها چقدر است. او کار خود را با عنوان خانم بین المللی کیک آغاز کرد و به این منظور، ابزار خاصی را طراحی نمود. کتاب‌هایی نوشت و ویدیوهای ساخت که فروشگاه های آشپزی و غذا شناسی موجود است.

فرانسیس سخنرانی کرده و روش هایی را برای انجمن های سرآشپزی خانواده ها و مردمی که پخت و پز را دوست دارند، در سراسر جهان نمایش داده است. او در نمایش های تلویزیونی سطح بالا نیز ظاهر شده است. لطفاً دلیل موفقیت او را درک کنید: او صدای فرصتی که در خانه اش را می‌زد شنید و به جای بی توجهی در را به رویش باز کرد.

مطالب مرتبط

ارتباط موثر – قسمت چهارم

https://youtu.be/4699jNeQhUAهمه ما در زندگی ارتباطات گوناگون و مختلفی داریم. در مدرسه، خانواده، جمع های خانوادگی و غیره اگر در...

 • 29 خرداد 01
کسب موفقیت

کسب موفقیت : از کجا شروع کنم؟!

برای کسب موفقیت از کجا شروع کنم و چطور برنامه ریزی کنم؟! افرادی هستید که به توانایی خود برای ساختن آینده باور دارند...

 • 21 مرداد 98

خواهشمندیم برای فرستادن دیدگاه، وارد ناحیه کاربری خود شوید.

پر بازدیدترین‌ها

مطالب تصادفی

ریشه های اهمال کاری

 • تاریخ ثبت: 29 خرداد 01
question