• ثبت نام کنید و کیف پول خود را چهل هزار تومان شارژ کنید

کسب موفقیت : از کجا شروع کنم؟!

کسب موفقیت
  • بدون دیدگاه

برای کسب موفقیت از کجا شروع کنم و چطور برنامه ریزی کنم؟! افرادی هستید که به توانایی خود برای ساختن آینده باور دارند و تصمیم می‌گیرند در مسیر موفقیت و پیشرفت گام برداشته و زندگی موفقی را تجربه کنند. سؤال اساسی که این افراد از خود می پرسند این است: از کجا باید شروع کنم؟ اولین قدم چیست؟ چه کارهایی باید انجام دهم تا در مسیر درست قرار گیرم؟

باید دقت داشته باشیم افراد زیادی هستند که خواهان پیشرفت و موفقیت هستند و اقدامات بیشماری برای آن انجام می‌دهند، اما پیشرفتی کسب نمی کنند.

 

گروه آموزشی قله

ساختن یک عمارت برای کسب موفقیت 

اگر برقراری چنین موفقیتی را به بنا شدن یک عمارت تشبیه کنیم، به پاسخ سؤال، نزدیک‌تر می‌شویم. در واقع ما می‌خواهیم یک ساختمان بنا کنیم. ساختمانی به نام یک شخصیت موفق که دارای مجموعه‌ای از مهارت‌ها است. مهارت‌هایی در زمینه ارتباطات، حال خوش و به دست آوردن پول. وقتی به ویژگی‌های این ساختمان دقت می‌کنیم، این سؤال که از کجا باید شروع کنم؟ برایمان واضح‌تر می‌شود و به پاسخ آن نزدیک‌تر می‌شویم.
اگر از کنار زمینی رد شده‌اید که در حال آماده سازی ساخته شدن است، اولین کاری که در حال انجام می‌بینید، چیست؟  مطمئناَ زیرسازی و ساخت فونداسیون.

 

گروه آموزشی قله

 

اهمیت باور؛ فونداسیون باورهای ما چیست؟

زیرساخت و فونداسیون لازم برای ساخت یک شخصیت موفق، باورهایی اساسی است که در گام نخست، شخص را در نظر خود، ارزشمند و توانمند نشان می‌دهد. هر چقدر فرد باور بیشتری به ارزشمندی خود داشته باشد، به یادگیری خود نیز بیشتر بها می‌دهد. در نتیجه خود را لایق و توانمند به فراگیری تمام مهارت‌هایی می‌بیند که در زندگی نیاز دارد. همچنین خود را شایسته به دست آوردن تمام مواهبی می‌بیند که انسان‌های دیگر دارا هستند و به این ترتیب برای به دست آوردن آن، اقدام می‌کند. در نظر داشته باشید هر آنچه بخواهد بنا شود، روی فونداسیون قرار خواهد گرفت و مسلماً استقامت و استحکام فونداسیون، تعیین کننده بزرگی یا کوچکیِ ساختمانِ قابل ساخت است. به‌طور مشابه، هر چه فرد، خود را ارزشمندتر بداند، شخصیت والاتر و توانمندتری می‌تواند به دست آورد. ممکن است بپرسید: «چگونه می توانم آن را به دست آورم؟»

 

 

اهمیت باور

 

عزت نفس؛ اساسی‌ترین نیاز در کسب موفقیت 

عزت نفس، اساسی‌ترین نیاز یک فرد است تا بتواند بنای جدیدی را در وجود خود ایجاد کند.
اگر قرار است موفقیتی ساخته شود، پی ریزی آن باید با یک احساس عزت نفس بزرگ همراه شود تا استحکام لازم را برای یک شخصیت موفق داشته باشد. در اینجا ممکن است این دیدگاه مطرح شود که افراد متعددی هستند که از لحاظ مالی بسیار موفق‌اند، اما عزت نفس بالایی ندارند. در پاسخ به چنین دیدگاهی بهتر است به ساختمان‌هایی رجوع کنید که به خاطر پی ضعیف و بنای بزرگ، فرو ریخته‌اند. کسب موفقیت بزرگ بدون داشتن عزت نفس مناسب، اگر چه شدنی و بسیار سخت است، اما مانا و پایا نیست و هر آن، ممکن است فرو بریزد. همان‌طور که افراد بسیاری را سراغ داریم که به خاطر اشتباهات عجیب و غیر عقلانی، ورشکسته شدند و تمام دارایی خود را از دست دادند.

 

عزت-نفس

 

اهمیت یادگیری مهارت در کسب موفقیت 

همان‌طور که گفته شد، می‌خواهیم یک ساختمان بسازیم که به تعبیری، همان شخصیتی است که مهارت‌ها و توانمندی‌های لازم را داراست. اگر ساختمان پی ریزی شود اما ساخته نشود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ یک زیرساخت مناسب وجود دارد که بلا استفاده مانده است؛ درست مانند فردی که به ارزشمندی و توانمندی خود باور دارد، اما اقدامی نکرده و مهارتی را فرا نگرفته است. مسلماً هیچ‌گونه دستاوردی نیز نخواهد داشت. بنابراین آنچه که از یک فرد دیده می‌شود، مجموعه‌ای از مهارت‌ها است. همان‌طور که از یک ساختمان، چیزی که دیده می شود اتاق‌ها و نمای ساختمان است و نه فونداسیون و ستون‌های آن.

اگر کسی را می‌بینید که افراد مختلف در برخورد با او، احساس خوشایندی دارند، به این دلیل است که او، مهارت‌های ارتباطی خوبی دارد. همچنین اگر فردی را می‌بینید که زندگی شاد و خوشبختی دارد، نه به دلیل داشتن پول زیاد، بلکه توانایی او در لذت بردن از زندگی ست. اگر کسی را می‌بینید که در کسب و کارش، ثروت می‌سازد و هر روز درآمد بیشتری به دست می‌آورد، نه به دلیل شانس و خوش اقبالی او، بلکه به خاطر توانمندی و مهارتی ست که در کسب و کار خود نشان می‌دهد. پس مهارت، لازمه‌ی یک زندگی موفق و یک شخصیت رشد یافته است؛ اما سوال اینجاست که چه مهارت‌هایی را باید به دست آوریم؟

 

یادگیری مهارت

 

نقش مهارت‌های پایه‌ای کسب موفقیت 

پس از  پی ریزی ساختمان ، نوبت بنا کردن طبقه اول است. به عبارتی، طبقه اول به منزله  مهارت‌های پایه‌ای است که هر انسانی باید داشته باشد. اینکه هر فرد در چه محیطی زندگی می‌کند یا چه کسب‌وکاری دارد، مهم نیست. در هر حال مهارت‌هایی وجود دارند که هر شخص بایستی فراگیرد. اگر طبقه اول، ساخته نشود، طبقه دومی ساخته نخواهد شد. مهارت‌های پایه‌ای مانند الفبای یادگیری است. الفبایی که در تمام جملات زندگی‌تان از آن‌ها استفاده خواهید کرد.

 

مهارت

 

بعضی از این مهارت‌ها، عبارت‌اند از مهارت «فن بیان» و مهارت «اعتماد به نفس». شما هر کجا باشید و با هر کسب و کاری به مهارت فن بیان نیازمندید و با داشتن این مهارت، رشد سریع‌تری خواهید داشت. همین‌طور، برای هر اقدام و هر درخواست، بایستی اعتماد به نفس داشته باشید تا قادر به حرکت شوید.

افراد زیادی هستند که هر روز، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند، آن‌ها یا با اطرافیان خود درگیرند و یا مشغول برطرف کردن یکی دیگر از مشکلات کسب و کارشان هستند که به خاطر نداشتن شهامت، گرفتارش شده‌اند. آن‌ها مهارت‌های پایه‌ای ندارند و در بهترین حالت، پیشرفت بسیار اندکی را در زندگی و کسب وکارشان شاهد خواهند بود.

 

شهامت

 

باور و مهارت

به دست آوردن هر مهارتی، مانند ساختن یکی از طبقات ساختمان است. به‌عنوان مثال، اگر می‌خواهیم کسب‌وکاری را راه اندازی کنیم، باید طبقه‌ مربوط به آن را بسازیم.
بدیهی ست ساختن هر طبقه، نیازمند در نظر گرفتن دو موضوع بسیار مهم است:
اولین موضوع، زیرسازی و تشکیل ستون‌هاست و دومین موضوع، نمای طبقه و اتاق‌ها.
فرض کنید می‌خواهیم درباره‌ی موضوع کسب و کار صحبت کنیم. قدم اول برای راه اندازی یک کسب و کار، زیرسازی ست. به این معنا که باید باورهای مناسب درباره‌ی پول و کسب درآمد را به دست آوریم و باورهای منفی را از بین ببریم. از جمله اینکه: پول، چرک کف دست نیست، ثروتمندان انسان‌های زالو صفتی نیستند و باورهایی از این قبیل. همچنین اگر قصد دارید مهارت‌های ارتباطی خود را بهتر کنید، قبل از هر چیز باید باورهای خود را نسبت به انسان‌ها و روابط، اصلاح کنید.

اینکه آدم‌ها، بد و کلاه‌بردار نیستند، رابطه با انسان‌ها باعث سوءاستفاده از ما نمی‌شود و … قدم بعدی بعد از زیرسازی، به دست آوردن مهارت‌های لازم درباره آن کسب و کار است. به این معنا که تمام فوت و فن آن کسب و کار را فرا بگیریم و درباره آن اطلاعات به دست آوریم تا نما و اتاق‌های زیبایی را به نمایش بگذاریم. بنابراین برای به دست آوردن هر مهارتی، بایستی قبل از هر چیز، باورهای مناسب درباره آن ساخته شود تا این بنا بتواند پابرجا بماند و مورداستفاده قرار گیرد. شاهد این امر، آن است که اگر یکی از طبقات، بدون کف و ستون ساخته شود، دیوارها و نما، ماندنی و قابل استفاده نخواهد بود.

 

باورو مهارت در موفقیت

 

کامل گرایی

در کنار برقراری ساختار باور – مهارت، بایستی از روشی استفاده نماییم که بتواند ما را به باور صحیح و مهارت قابل قبول برساند. هیچ‌کس قادر نیست بهترین باور و بالاترین مهارت را کسب کند. ما همواره در حال یادگیری و ارتقای خود هستیم. کسی نمی‌تواند به یک‌باره به درجه بالایی از مهارت برسد و این یک روند صعودی است که فرد بایستی طی کند. ما پیوسته در طی کردن این مسیر دچار افراط و تفریط می‌شویم. گاهی اوقات به خود بیش از حد سخت می‌گیریم و گاهی، آن‌چنان دچار سهل‌انگاری می‌شویم که عقب می‌افتیم. بهترین و تنها روش برای رشد یافتن در مسیر باور – مهارت، روش شناخت کامل گرایی است. در این شیوه، افراط و تفریط را شناسایی کرده و از آن دوری می‌کنیم. به خود اجازه خطا و فرصت تجربه می‌دهیم و در هر مرحله، از ارتقای توانمندی‌هایمان لذت می‌بریم.

 

کامل گرایی

 

سخن پایانی

سخن آخر اینکه، هر گاه در مسیر خواسته‌هایتان، به بن بست برخورد کردید، بررسی کنید که آیا برای انجام هدف مورد نظرتان، باورهای مناسب را در ذهنتان ساخته‌اید یا خیر. اگر پاسخ مثبت است، به دنبال مهارت‌هایی بگردید که بایستی دارا باشید تا بهتر عمل کنید.
در هر مرحله، اگر شروع به اقدام نکرده‌اید، به خبرگی نرسیده‌اید و یا نیمه کاره رها ساخته‌اید، از روش کامل گرایی کمک بگیرید که به شکلی واضح، مسیر را برای شما روشن می‌سازد.

 

کسب موفقیت

کسب موفقیت

مطالب مرتبط

ارتباط موثر – قسمت هشتم

https://youtu.be/vZ_EBTKE4zwهمه ما در زندگی ارتباطات گوناگون و مختلفی داریم. در مدرسه، خانواده، جمع های خانوادگی و غیره اگر در...

  • 29 خرداد 01

خواهشمندیم برای فرستادن دیدگاه، وارد ناحیه کاربری خود شوید.

پر بازدیدترین‌ها

مطالب تصادفی

دوره جذب همسر ایده آل

  • تاریخ ثبت: 21 شهریور 01
question